دندانپزشکی دیجیتال چیست ؟

یکی از جدیدترین تکنولوژی‌های دیجیتال در حوزه درمان مشکلات دهان و دندان، دندانپزشکی دیجیتال است. در این روش مدرن به جای استفاده از تجهیزات فیزیکی و مکانیکی، مشکلات بیمار با استفاده از ابزارها و فناوری‌های جدید درمان می‌شود. چنین روش درمانی نسبت به گذشته از دقت و کارایی بالاتری برخوردار است.در ادامه با ما همراه باشید تا درباره نکات دندانپزشکی دیجیتال که توسط مطب دندانپزشکی دکتر سیروس قاسمی در شیراز انجام می‌شود بیشتر بدانید.

دندانپزشکی دیجیتال چه تکنولوژی است؟

با پیشرفت تکنولوژی در عرصه‌های مختلف، روش‌های درمانی در دندانپزشکی نیز تغییرات چشمگیری داشته‌اند. یکی از روش‌های نوین در درمان ناهنجاری‌ها و مشکلات دهان و دندان استفاده از فناوری‌های دیجیتال است. در واقع در دندانپزشکی دیجیتال استفاده از کامپیوتر و تجهیزات دیجیتال جای ابزارهای دستی و مکانیکی را گرفته اند. روش‌های دیجیتال در دندانپزشکی دارای سرعت، دقت و کیفیت بالاتری هستند و به همین دلیل از جمله محبوب‌ترین روش‌ها به شمار می‌روند.

دندانپزشکی دیجیتال یک تکنولوژی نوظهور در ایران به شمار می‌رود اما در مقایسه با سایر کشورها از پیشرفت خوبی در این زمینه برخوردار بوده ایم. دندانپزشکی دیجیتال در امور مختلفی چون ثبت تصاویر دیجیتال، ریستوریشن‌های دندانی، ایمپلنت، ساخت انواع روکش‌های دندانی، لمینت، گرفتن تصاویر سه‌بعدی از فک و داخل دهان بیمار و… مورد استفاده قرار می‌گیرد.

استفاده از خدمات دیجیتال و کامپیوتری در علم دندانپزشکی به صرفه جویی زمان و هزینه‌های دندانپزشکی کمک می‌کند، ضمن این که از درصد خطای کمتری نیز برخوردار است. جراحی دندانپزشکی دیجیتال یک روش کاملا علمی و تخصصی است و پزشکان کمی در حال حاضر از این روش نوین برای جراحی‌های فک و امور مرتبط با دندانپزشکی استفاده می‌کنند.

فیلم دندانپزشکی دیجیتال

موارد کاربرد دندانپزشکی دیجیتال

همان طور که اشاره شد، دندانپزشکی دیجیتال کمک بسیاری به درمان مشکلات دهان و دندان کرده و درمان سریع تر، با کیفیت تر، دقیق‌تر و کم عارضه‌تری را به همراه دارد.

درمان مشکلات مربوط به دندان و فک از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است، استفاده از چنین روش علمی و دقیقی می‌تواند نگرانی‌های ناشی از مشکلات در این عرصه را به حداقل برساند. در حال حاضر بسیاری از درمان‌های دهان و دندان به کمک دندانپزشکی دیجیتال انجام می‌گیرد. مهمترین کاربردهایی که برای این شیوه دندانپزشکی می‌توان نام برد عبارتند از:

تکنولوژی CAD/CAM (کد کم)

تکنولوژی CAD/CAM (کد کم)

استفاده از فناوری‌های تکنولوژیک در عرصه دندانپزشکی باعث شده است که در این حوزه شاهد تغییرات بسیاری نسبت به گذشته باشیم. به نظر می‌رسد که لازم است هر دندانپزشک از روش‌های دیجیتال برای درمان بیماران خود استفاده کرده و روند و فرآیند درمان خود را آپدیت کرده و به روز نگه دارد. در حال حاضر تقریبا در همه شهرهای بزرگ ایران پزشکانی وجود دارند که از روش‌های نوین درمانی استفاده می‌کنند. به طور مثال یکی از جدیدترین روش‌های درمانی دندانپزشکی دیجیتال در شیراز استفاده از تجهیزات پیشرفته در لابراتورهای دندانپزشکی است.
در حال حاضر سیستم طراحی و ساخت به کمک کامپیوتر از جمله نوین‌ترین روش‌های تکنولوژیک به شمار می‌رود که به دندانپزشکان کمک کرد بتوانند خدمات با کیفتی را به بیماران عرضه کنند.
فناوری CAD/CAM در ترمیم دندان‌ها به کار می‌رود و در مقایسه با روش‌های سنتی به ساخت پروتزهای دندانی طبیعی‌تر و راحت‌تری می‌انجامد. در واقع استفاده از این تکنولوژِ دقت ساخت پروتزهای دندانی را بالاتر برده و می‌توان از آن در ساخت انواع روکش‌های سرامیکی، اباتمنت، پل‌ها و… استفاده کرد.
تجهیز کردن لابراتورهای دندانپزشکی به این فناوری می‌توان مواردی چون کاشت ایمپلنت فوری، تصویربرداری داخل دهانی، بررسی وضعیت دندان‌ها و ساخت ریستوریشن‌های دندانی را به راحتی و با دقت بسیار بالا انجام داد.
مهمترین مزیت استفاده از فناوری CAD/CAM در دندانپزشکی شامل صرفه جویی در وقت، طراحی بی‌عیب و نقص پروتز دندانی، ترمیم نهایی، ایجاد ظاهر طبیعی، بهبود کیفیت ترمیم، سرعت در انجام خدمات و… می‌شود.

CBCT و تصویر برداری داخل دهان

CBCT و تصویر برداری داخل دهان

CBCT از جمله جدیدترین روش‌های تصویربرداری داخل دهان است به تصویربرداری دیجیتال نیز شهرت دارد. در این روش تصویربرداری بر خلاف روش تصویربرداری ساده به خوبی می‌توان نقص‌های دندانی را مشاهده کرد و همین امر به پزشک متخصص کمک می‌کند تا متناسب با نوع تصویر درمان مورد نظر را برای بیمار تجویز کند. تشخیص دقیق می‌تواند اولین گام برای درمان موفق باشد.
رادیوگرافی دندانی عموما از طریق اشعه ایکس انجام می‌گیرد و به دندانپزشک کمک می‌کند جزئیات دندان‌ها را بررسی کرده و مواردی چون پوسیدگی، مشکلات در حال پیشرفت دندان، سلامت فک و… را به خوبی رصد کند.
استفاده از اشعه ایکس برای رادیوگرافی خارج دهانی به دندانپزشک کمک می‌کند مواردی چون دندان‌های به هم چسبیده و تحت فشار، جزئیات داخلی دندان‌ها، شرایط رشد فک، شناسایی مشکلات استخوان‌های صورت و… را به راحتی تشخیص دهد. ضمن این که بسیاری از خدمات از جمله قالب گیری روکش و لمینت و… با استفاده از تکنولوژی دیجیتال راحت‌تر و سریع‌تر قابل انجام است.
مهمترین مزایایی که برای تصویربرداری دیجیتال در دندانپزشکی می‌توان نام برد عبارتند از:
– صرفه جویی در هزینه‌ها
– سرعت در انجام کار
– امکان تصویربرداری رنگی
– امکان آرشیو کردن تصاویر به همراه سایر اطلاعات بیمار
– ضریب خطای پایین
– ایجاد تصویر مطلوب و دقیق از دندان‌ها با کیفیت بالا

ایمپلنت دیجیتال

ایمپلنت دیجیتال

منظور از ایمپلنت دیجیتال انجام مراحلی چون قالبگیری روکش ایمپلنت به روش‌های دیجیتال است. در این روش ابتدا وضعیت دهان و فک بیمار مورد آنالیز دقیق قرار می‌گیرد. سپس با استفاده از محاسبات دقیق کامپیوتری محل ایمپلنت و زاویه ایمپلنت مشخص می‌گردد. بنابراین در مرحله قالبگیری روکش ایمپلنت دیجیتال می‌توان با ساخت ایمپلنتی بسیار نزدیک به دندان‌های طبیعی بیمار و با ویژگی‌های مورد نظر او، بیشترین رضایت از ایمپلنت را شاهد بود. ضمن این که بیمار درد و اضطراب بسیار کمتری را در این روش تجربه می‌کند.

لیزر دندان

لیزر دندان

از جمله جدیدترین تجهیزات و روش‌های درمانی در دندانپزشکی دیجیتال، استفاده از لیزر است. دقت بالای انجام مراحل درمان با لیزر باعث محبوبیت این روش نسبت به متدهای قدیمی است. لیزر کاربرد بسیار گسترده‌ای در دندانپزشکی دارد که شامل مواردی چون کاهش درد تا انجام جراحی می‌شود.
درمان با لیزر باعث کاهش درد، خونریزی و سرعت در بهبودی می‌شود و بسیاری از پزشکان متخصص ترجیح می‌دهند که از آن در درمان‌های دندانپزشکی استفاده کنند. مهمترین مزایای لیزر در دندانپزشکی دیجیتال عبارتند از: 1. عصب کشی 2. جرم گیری 3. جراحی لثه 4. استفاده به عنوان سفیدکننده دندان 5. رفع حساسیت‌های دندانی 6. رفع بدرنگی لثه 7. درمان ضایعات هرپس 7. درمان آفت 8. جراحی 9. ارتودنسی 10. سالم‌سازی مینای دندان 11. معالجه کانال ریشه. هریک از مشکلاتی که به آن‌ها اشاره شد با استفاده از لیزرهای مختلف برطرف می‌شود. بسیار مهم است که دندانپزشک با توجه به نوع درمان بیمار دستگاه مناسب را انتخاب کند. در روش‌های درمانی با استفاده لیزر ضمن کاهش درد و خونریزی، مواردی چون ترمیم و بهبود بافت‌های دهان و دندان در زمان کمتری صورت می‌گیرد.

طراحی لبخند

طراحی لبخند

داشتن دندان‌های ردیف و مرتب بخش زیادی از زیبایی چهره را رقم می‌زند. اصلاح لبخند یا طراحی لبخند یک روش درمانی عالی برای رفع مشکلات نامرتبی دندان به شمار می‌رود. طرح لبخند دیجیتال به بیمار کمک می‌کند تا با کمترین درصد خطا و بدون هیچ عارضه‌ای دندان‌های زیبا و یکدست داشته باشد.
در این روش ابتدا از دندان‌های بیمار یک قالب تهیه می‌شود. سپس روی نمونه گچی (قالب) دندان‌های مرتب و یکدست به اندازه دندان‌های اصلی بیمار گذاشته می‌شود. بعد از تأیید شکل و فرم دندان مراحل مربوط به ساخت و اجرای لمینت سرامیکی انجام می‌گیرد.
طراحی لبخند دیجیتال به بیمار اجازه می‌دهد که قبل از شروع درمان نتیجه نهایی کار را ببیند و در صورت لزوم نظر خود را با دندانپزشک در میان گذاشته تا تغییرات لازم را روی مدل نهایی اجرا کند. مهمترین مزیت طرح لبخند دیجیتال رضایت حداکثر بیماران و سرعت قابل توجه در اجرای درمان نسبت به روش‌های قدیمی است.

 

توموگرافی کامپیوتری

توموگرافی کامپیوتری

توموگرافی کامپیوتری نوعی سی تی اسکن دندانی به شمار می‌رود که مزایای بسیاری دارد. در بسیاری از جراحی‌های دندانپزشکی از جمله ایمپلنت، عصب کشی، خارج کردن دندان عقل و… با استفاده از این روش استفاده می‌شود. مهمترین مزایایی که برای توموگرافی کامپیوتری می‌توان نام برد عبارتند از:
– تشخیص دقیق مشکلات دندان و دهان
– کاهش هزینه‌های مرتبط با دندانپزشکی
– انتخاب روش‌های موثر درمانی با توجه به تشخیص دقیق
– کاهش لزوم استفاده از تششعات عکسبرداری مضر

قالبگیری کامپیوتری یا اسکن دیجیتال

برای درمان‌هایی چون ساخت پروتز دندانی، لمینت، بریج، ایمپلنت و… پزشک متخصص نیاز به اطلاعات بسیار دقیق از فک و دندان‌های بیمار دارد. در روش‌های سنتی برای قالب گیری از خمیر مخصوص استفاده می‌شد که کاری حساس و زمان بر بوده و خطاهایی از جمله تغییر حجم، وجود حباب و حفره در قالب وجود داشت. اما در دندانپزشکی دیجیتال استفاده از اسکنرهای داخل دهانی همه اطلاعات مربوط به قالبگیری در چند دقیقه و بدون نیاز به روش‌های سخت قالب گیری سنتی انجام می‌گیرد. از اسکن دیجیتال دندان برای مواردی چون تهیه قالب‌های دندان، به دست آوردن اطلاعات ریشه، شکل فک و جزئیاتی در مورد دندان‌های بیمار استفاده می‌شود.

قالبگیری کامپیوتری یا اسکن دیجیتال
مشاوره رایگان دندانپزشکی دیجیتال در شیراز

لطفا در صورت تماس با مطب ذکر کنید که از طریق سایت تماس گرفته اید

مشاوره رایگان ارتودنسی شفاف در شیراز