مقالات ایمپلنت

بهترین نوع ایمپلنت دندان کدام است؟

بهترین نوع ایمپلنت دندان _ دندانپزشکی دکتر سیروس قاسمی

بهترین نوع ایمپلنت دندان همیشه از نگرانی‌های شما عزیزان بوده است بخاطر همین در این مقاله می‌خواهیم به همین موضوع بپردازیم اما قبل آن بهتر است کمی درباره ایمپلنت دندان صحبت کنیم. ایمپلنت دندان یک روش پزشکی پیشرفته است که برای جایگزینی دندان‌های افتاده استفاده می‌شود. در این روش، با استفاده از جسمی فلزی یا سرامیکی که به عنوان پایه عمل می‌کند، دندان جدیدی را به طور دائمی در جایگاه دندان قبلی جای می‌دهد. ایمپلنت دندان به دلیل ظاهر طبیعی، به عنوان یک گزینه ایده‌آل برای بازسازی و ترمیم دهان محسوب می‌شود.

برای انتخاب بهترین ایمپلنت دندان برای خود، باید به عوامل مختلفی توجه کنید. از جمله این عوامل می‌توان به تخصص و تجربه دندان پزشک، کیفیت و مواد استفاده شده در ایمپلنت، روش‌های پیشرفته تشخیص و برنامه‌ریزی قبل از عمل و صبر و حوصله برای مراحل درمان اشاره کرد.

در این مقاله به بررسی این عوامل و نکاتی که باید در انتخاب بهترین ایمپلنت دندان راهنمایی می‌کنند، خواهیم پرداخت. با مطالعه و درک این نکات، شما قادر خواهید بود تا تصمیم درستی در خصوص انتخاب ایمپلنت دندان برای بهبود وضعیت دهان و افزایش کیفیت زندگی خود بگیرید. همچنین اگر جزء شهروندان شهر شیراز هستید، می‌توانید خدمات ایمپلنت خود را به دندان پزشکی دکتر قاسمی بسپارید.

آشنایی با انواع ایمپلنت دندان

 • ایمپلنت تک‌ قطبی (Single Implant): در این نوع ایمپلنت، یک ایمپلنت تکی در استخوان فک بالا یا پایین قرار می‌گیرد و به آن یک تاج دندان (پروتز دندان مصنوعی) متصل می‌شود. این نوع ایمپلنت برای جایگزین کردن دندان افتاده مناسب است. 
 • ایمپلنت چند قطبی (Multiple Implants): در این نوع ایمپلنت، برای جایگزینی چند دندان افتاده،‌ چند ایمپلنت در استخوان قرار می‌گیرند. سپس پروتز دندانبه تمام ایمپلنت‌ها متصل می‌شود؛ این نوع ایمپلنت برای جایگزین کردن دندان‌های متوالی یا یک سطر از دندان‌ها مناسب است.
 • ایمپلنت زیگوماتیک (Zygomatic Implant): این نوع ایمپلنت برای جایگزین کردن دندان‌های بالایی استفاده می‌شود. این روش برای کسانی که استخوان فک بسیار ضعیف یا نیاز به جراحی استخوان دارند، مناسب است. ایمپلنت زیگوماتیک به استخوان زیگوم یکی از استخوان‌های صورت) متصل می‌شود و برای بسترسازی مناسب برای پروتز دندان استفاده می‌شود. 
 • ایمپلنت فوروارد (Immediate Implant): در این نوع ایمپلنت، ایمپلنت دندان در همان زمانی که دندان طبیعی برداشت می‌شود، جایگزین می‌شود. این روش به بیماران امکان می‌دهد که به سرعت دندان جدیدی را دریافت کنند و نیازی به استفاده از پروتزهای موقتی نداشته باشند.

هر آن چه که باید درباره تفاوت انواع ایمپلنت‌ها بدانید

ایمپلنت چند نوع است یا چند نوع ایمپلنت دندان داریم ؟  جواب این سوال به این صورت است که : ایمپلنت‌ها معمولاً از تیتانیوم، ماده فلزی‌ای که با بافت‌های بدن سازگاری خوبی دارد ساخته می‌شود و یا ممکن است ایمپلنت‌ها از مواد سرامیکی نیز ساخته شوند. ماده ساخت ایمپلنت بر اساس نیازهای بیمار و شرایط خاص تعیین می‌شود. نکته جالب درباره ایمپلنت این است که روش‌های نصب متفاوتی دارد. ایمپلنت‌ها ممکن است به دو صورت تک‌قطبی (Single Implant) و چندقطبی (Multiple Implants) نصب شوند. ایمپلنت تک‌ قطبی برای زمانی است که شما یک یا چند دندان خود را از دست داده باشید، در حالی که ایمپلنت چندقطبی برای جایگزین کردن چند دندان متوالی یا یک سطر از دندان‌ها مناسب است.

مشاوره رایگان دندان توسط دکتر قاسمی

لطفا در صورت تماس با مطب ذکر کنید که از طریق سایت تماس گرفته اید

دندانپزشکی دکتر سیروس قاسمی

بیشتر بخوانید: مراحل ایمپلنت دندان

استفاده از بهترین مواد و متریال در بهترین نوع ایمپلنت دندان

 1. تیتانیوم: تیتانیوم یکی از پرکاربردترین مواد در ساخت ایمپلنت دندان است. این فلز سبک و قوی است و با بافت‌های بدن به خوبی سازگاری دارد. تیتانیوم با استفاده از فرآیندی به نام اکسیداسیون آنودیک، پوششی اکسیدی روی سطح خود تشکیل می‌دهد که باعث افزایش مقاومت در برابر خوردگی و بهبود فرآیند پوشش استخوان‌ می‌شود.
 1. سرامیک: سرامیک‌ها نیز برای ساخت ایمپلنت دندان استفاده می‌شوند. سرامیک‌ها دارای خواص استحکام بالا و مقاومت در برابر خوردگی هستند و همچنین به طور طبیعی با بافت‌های بدن سازگاری دارند. استفاده از سرامیک‌ها در ایمپلنت دندان به خاطر ظاهر طبیعی و تطابق رنگ با دندان‌های طبیعی نیز مورد توجه قرار می‌گیرد.
 1. آلیاژهای طلا و پلاتین: برخی از ایمپلنت‌ها از آلیاژهای طلا و پلاتین ساخته می‌شوند. این آلیاژها دارای مقاومت بالا و سازگاری بافتی هستند و به عنوان گزینه‌هایی برای بیمارانی که حساسیت به دیگر فلزات دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 1. بیوسرامیک‌ها: بیوسرامیک‌ها یک گروه از مواد سرامیکی هستند که با بافت‌های بیولوژیکی تعامل می‌کنند. این مواد دارای خواص مکانیکی مطلوب و سازگاری بافتی بالا هستند و برای استفاده در ایمپلنت‌های دندانی مورد بررسی قرار می‌گیرند.

بهترین ایمپلنت ساخت کدام کشور است؟

شاید برای شما سوال شود که بهترین مارک ایمپلنت دندانی کدام است؟ میتوان گفت که در حال حاضر، صنعت ایمپلنت دندان در سراسر جهان در حال پیشرفت است و کشورهای مختلف در تولید و توسعه ایمپلنت‌های دندانی برتر دخیل هستند؛ اما نمی‌توان به طور قطعی یک کشور را به عنوان تنها بهترین تولید کننده ایمپلنت دندان تعیین کرد. اما به طور کلی کشورهایی که بهترین نوع ایمپلنت در ایران را  با بهترین جنس ایمپلنت عرضه کرده‌اند شامل لیست زیر است:

 • آمریکا: آمریکا یکی از بهترین سازنده‌های ایمپلنت دندان است و بسیاری از شرکت‌های برتر آمریکایی، ایمپلنت دندان را تولید می‌کنند.
 • سوئیس: سوئیس نیز در تولید ایمپلنت دندان معروف است و شرکت‌هایی مانند Straumann و Nobel Biocare از جمله شرکت‌های برجسته سوئیسی در این زمینه هستند.
 • آلمان: آلمان همچنین در تولید ایمپلنت دندان و تکنولوژی‌های مرتبط با بافت‌های سازگار معروف است.
 • سوئد: سوئد نیز یکی از کشورهای پیشرو در زمینه ایمپلنت دندان است و شرکت‌هایی مانند Nobel Biocare و Astra Tech در این کشور فعالیت می‌کنند.
 • کره جنوبی: کره جنوبی نیز در صنعت ایمپلنت دندان پیشرفت‌های قابل توجهی داشته است و شرکت‌هایی مانند Neobiotech و Osstem در این زمینه فعالیت می‌کنند.
بهترین ایمپلنت دندان برای چه کسانی مناسب است؟

بهترین ایمپلنت دندان برای چه کسانی مناسب است؟

بهترین ایمپلنت دندان بستگی به نیازها و شرایط هر فرد دارد؛ اما به طور کلی، ایمپلنت دندان برای افرادی مناسب است که یک یا چند دندان خود را از دست داده‌اند. همچنین برای ترمیم کردن دندان‌ها یک روش خوبی به شمار می‌آید. در برخی موارد، دندان‌های طبیعی به دلیل بیماری‌های لثه، تصادفات یا آسیب‌های دیگر قابل ترمیم نیستند. در این موارد، ایمپلنت دندان می‌تواند جایگزین مناسبی باشد.

بعضی از افراد هستند که از دندان‌های مصنوعی استفاده می‌کنند یا دندان‌های نامناسبی دارند، چنین افرادی نیز کیس مناسبی برای ایمپلنت دندان هستند. همچنین برخی از افراد نمی‌توانند از پروتزهای متحرک یا دندان‌های متحرک استفاده کنند. ایمپلنت دندان می‌تواند برای این افراد گزینه مناسبی باشد. مهم است که در هنگام تصمیم‌گیری درباره استفاده از ایمپلنت دندان، با یک متخصص دندانپزشک مشورت کنید تا بررسی کاملی از وضعیت دهان و فک شما صورت بگیرد و بهترین راهکار را برای شما تعیین کند.سایت برترین ها در مورد ايمپلنت اینگونه بیان می‌کند:

"با استفاده از روش overdenture بيماران با حداقل تعداد ايمپلنت و در حداقل زمان، دندان طبيعي را احساس خواهند كرد.
در روش جديد immediateimplantion (كاشت سريع) ايمپلنت‌ درست پس از كشيدن دندان‌ جاي‌گذاري مي‌شود.
درصورتي‌كه ضخامت و سلامت استخوان، ايده‌آل باشد در حداقل زمان، بيماران صاحب دندان‌هاي طبيعي، زيبا و كارآمد خواهند شد. امروزه با بهره‌گيري از جديد‌ترين وسايل تشخيص ازجمله توموگرافي كامپيوتري و سه‌بعدي و ساخت مدل راهنماي كيفيت ـ كميت استخوان و تعيين موفقيت درمان ايمپلنت و تعيين زاويه قرارگيري ايمپلنت اين عمل به راحتي براي تيم كاشت دندان ميسر است.
با بهره‌گيري از روش‌هاي جديد و تكنولوژي روز دنيا دانش ايمپلنت آن‌چنان گسترش يافته كه بيماران نگراني‌هاي قبلي خود را نسبت به نتيجه درمان يا درد يا زخم ناشي از كاشت دندان براي هميشه فراموش خواهند كرد. در آخر همه بايد بدانيم كاشت ايمپلنت توسط متخصص كارآمد سهل‌تر از آن تصوري است كه در ذهن داريم ."

نتیجه گیری

همان طور که خواندید؛ بهترین ایمپلنت دندان بستگی به شرایط و بودجه شما دارد. در این مقاله به انواع ایمپلنت‌ها و جواب به سوال کدام نوع ایمپلنت بهتر است؟  پرداختیم و متوجه شدیم که هر یک از آن‌ها، تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. همچنین شما می‌توانید برای اینکار می‌توانید به ایمپلنت دندان در شیراز دکتر سیروس قاسمی مراجعه فرمایید. دندان پزشک متخصص با بررسی وضعیت فک و دهان شما می‌تواند بهترین روش ایمپلنت کردن را توصیه کند.

مشاوره رایگان دندان توسط دکتر قاسمی

لطفا در صورت تماس با مطب ذکر کنید که از طریق سایت تماس گرفته اید

دندانپزشکی دکتر سیروس قاسمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *