مقالات کامپوزیت

مهمترین علت جرمگیری دندان چیست؟

علت جرمگیری دندان_دندانپزشکی دکتر قاسمی

یافتن علت جرمگیری دندان یکی ازنکات مهم برای حفظ بهداشت دهان و جلوگیری از بیماری‌های لثه و دهانی است. هنگامی که رسوبات و جرم‌های مختلف بر روی سطح دندان‌ها و در فضای میان دندان‌ها تجمع می‌یابند، می‌توانند منجر به مشکلاتی مانند بوی بد دهان، تغییر رنگ دندان‌ها، التهاب و خونریزی لثه، تسویه نشدن غذا و برخی مشکلات دهانی دیگر شوند. همچنین ممکن است با رعایت نکردن بهداشت فردی زیبایی لمینت دندان خود را نیز از دست بدهید که در چنین موقعیتی نیز باید جرم گیری را انجام دهید.

جرم گیری دندان به وسیله دندانپزشکان و به کمک ابزارها و تکنیک‌های خاص صورت می‌گیرد. این فرایند شامل پاکسازی و از بین بردن رسوبات و جرم‌ها از سطح دندان‌ها و در فضای میان دندان‌ها است. با انجام جرم گیری دندان، دندان‌ها به یک وضعیت بهداشتی و تمیز بازمی‌گردند و خطر ابتلا به بیماری‌های دهانی کاهش می‌یابد. با این حال اگر در شهر شیراز سکونت دارید و می‌خواهید جرم گیری دندان یا کامپوزیت دندان انجام دهید، می‌توانید به دندانپزشکی دکترقاسمی مراجعه کنید؛ در ادامه نیز با این مقاله همراه ما باشید تا با علت و علائم جرمگیری دندان بیشتر آشنا شوید.

علت جرمگیری دندان چیست؟

 • رسوبات و جرم دیده‌شده روی سطح دندان‌ها: اگر روی دندان‌ها رسوبات زرد یا قهوه‌ای و لایه‌های مختلف دیده می‌شود، این می‌تواند نشانه‌ای از نیاز به جرم گیری دندان باشد.
 • بوی نامطبوع دهان: رسوبات و جرم دندانی می‌توانند باعث بوی نامطبوع و ناخوشایند دهان شوند. اگر بدبوی دهان شما به طور مداوم وجود دارد، جرم گیری دندان ممکن است مورد نیاز باشد.
 • خونریزی و التهاب لثه: رسوبات و جرم دندانی می‌توانند به التهاب و خونریزی لثه منجر شوند. اگر لثه هنگام مسواک زدن یا استفاده از نخ دندان خونریزی می‌کند و درد یا التهاب دارد، جرم گیری دندان ممکن است بهترین راه برای بهبود وضعیت لثه باشد.
 • تغییر رنگ دندان‌ها: رسوبات و جرم دندانی می‌توانند باعث تغییر رنگ دندان‌ها به سمت زرد یا سیاه شوند. اگر دندان‌های شما رنگ طبیعی خود را از دست داده و تیره‌تر یا زردتر خود را نشان دهد یعنی که باید از سلامت دهان خود مراقبت کنید. جرم گیری دندان یک روش مهم برای حفظ بهداشت دهان و جلوگیری از بیماری‌های لثه و دهانی است. طی این روش، رسوبات و جرم‌های مختلفی که بر روی سطح دندان‌ها و در فضای میان دندان‌ها تجمع کرده‌اند، پاکسازی و از بین برده می‌شوند. این روش به وسیله دندانپزشکان و با استفاده از ابزارها و تکنیک‌های خاصی انجام می‌شود.
مشاوره رایگان دندان توسط دکتر قاسمی

لطفا در صورت تماس با مطب ذکر کنید که از طریق سایت تماس گرفته اید

  دندانپزشکی دکتر سیروس قاسمی

  آیا جرم گیری دندان را خراب می‌کند؟

  جرم گیری دندان، به عنوان یک روش حفظ بهداشت دهان، از طریق پاکسازی رسوبات و جرم‌های موجود بر روی سطح دندان‌ها و در فضای میان دندان‌ها انجام می‌شود. این روش با استفاده از ابزارهای خاص توسط دندانپزشکان انجام می‌شود.

  جرم گیری دندان به طور معمول از طریق تکنیک‌های صحیح و استفاده از ابزارهای مناسب صورت می‌گیرد. این ابزارها به طور دقیق روی سطح دندان‌ها عمل می‌کنند و رسوبات و جرم‌ها را از بین می‌برند. با این حال، در صورت استفاده نادرست یا غیرحرفه‌ای از ابزارها و تکنیک‌ها، ممکن است خطری برای دندان‌ها و بافت‌های اطرافی وجود داشته باشد. مثلاً فشار زیادی که در جریان جرم گیری به کار رفته، می‌تواند سطح دندان را آسیب برساند یا بافت لثه را آسیب بزند.

  بنابراین، برای جلوگیری از هر گونه مشکلات یا خطرات ناخواسته، بسیار مهم است که جرم گیری دندان توسط یک دندانپزشک حرفه‌ای و با تجهیزات مناسب انجام شود. همچنین، رعایت دستورات و راهنمایی‌های دندانپزشک پس از جرم گیری نیز برای حفظ بهداشت دهان و جلوگیری از مشکلات بعدی بسیار اهمیت دارد.

  عوارض جرم گیری دندان چیست؟

  1. خونریزی: جرم گیری دندان ممکن است باعث خونریزی لثه شود، اما این خونریزی معمولاً کوتاه مدت و طبیعی است. اگر خونریزی شدید و طولانی مدتی رخ دهد، بهتر است به دندانپزشک خود مراجعه کنید.
  2. حساسیت دندانی: پس از جرم گیری دندان، بعضی افراد ممکن است حساسیت دندانی نسبت به مواد سرمایشی یا گرمایی تجربه کنند. این حساسیت معمولاً به طور موقت است و در طی چند روز بهبود می‌یابد. استفاده از محصولات ضد حساسیت دندانی می‌تواند در کنترل این مشکل مفید باشد.
  3. آسیب به لثه: استفاده نادرست از ابزارهای جرم گیری می‌تواند باعث آسیب به بافت لثه شود. این ممکن است منجر به التهاب، خونریزی بیش از حد و درد لثه شود. در صورتی که مشکلات لثه پس از جرم گیری دندان به طور مداوم ادامه داشته باشند، بهتر است به دندانپزشک مراجعه کنید.

  عفونت: در صورتی که ابزارهای جرم گیری به طور نادرست استفاده شوند، ممکن است باعث ورود باکتری‌ها به بافت‌های نرم دندان و بافت‌های اطراف شوند و عفونت را ایجاد کنند. علائم عفونت شامل درد شدید، تورم، ترمیم لثه و ترشحات زیاد می‌شوند. در صورت بروز این علائم، باید به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

  آیا جرم گیری دندان را نازک می‌کند؟

  جرم گیری دندان به طور معمول به دندان‌ها آسیبی نمی‌زند و نمی‌تواند آن‌ها را نازک کند. در واقع، هدف اصلی جرم گیری دندان، حفظ بهداشت دهان و پاکسازی رسوبات و جرم‌های موجود بر روی سطح دندان و در فضای میان دندان‌ها است. جرم گیری به کمک ابزارها و تکنیک‌های خاصی صورت می‌گیرد که به طور دقیق رسوبات را از سطح دندان‌ها برداشت می‌کند.

  اگر جرم گیری دندان به درستی و توسط یک دندانپزشک حرفه‌ای و با تجهیزات مناسب انجام شود، نباید به سلامت دندان‌ها آسیب برسد. با این حال، استفاده نادرست یا غیرحرفه‌ای از ابزارها و تکنیک‌های جرم گیری ممکن است باعث خطراتی شود.

  به عنوان مثال، فشار زیادی که در جریان جرم گیری به کار رفته، ممکن است به سطح دندان آسیب برساند یا بافت لثه را آسیب بزند. بنابراین، اهمیت دارد که جرم گیری دندان توسط یک دندانپزشک ماهر و با تجهیزات مناسب انجام شود تا هرگونه خطرات ناخواسته به دندان‌ها و بافت‌های اطرافی جلوگیری شود.

  آیا جرم گیری دندان را سفید می‌کند؟

  جرم گیری دندان به تنهایی نمی‌تواند دندان‌ها را به صورت طبیعی سفیدتر کند. اصلی‌ترین هدف جرم گیری دندان، حفظ بهداشت دهان و پاکسازی رسوبات، جرم‌ها و لکه‌های موجود بر روی سطح دندان‌ها است. با اینکه با جرم گیری ممکن است برخی از لکه‌های سطحی را از بین برد و به دندان‌ها درخشندگی بیشتری بدهد، اما اثر مستقیم بر رنگ دندان‌ها برای سفیدتر شدن ندارد.

  برای روشن‌تر شدن دندان‌ها و بهبود رنگ آن‌ها، روش‌های دیگری مورد نیاز است. برخی از روش‌های معمول برای سفیدتر کردن دندان‌ها شامل لمینت دندانی، بلیچینگ دندان‌ها (به صورت خانگی یا با استفاده از دندانپزشک) و پوشش دندان‌ها با مواد سفید کننده می‌شوند. این روش‌ها به طور مستقیم بر رنگ دندان‌ها اثر می‌گذارند و به سفیدتر شدن آن‌ها کمک می‌کنند.

  بنابراین، اگر هدف شما سفیدتر کردن دندان‌هاست، بهتر است با دندانپزشک خود مشورت کنید تا بهترین روش برای شما راهنمایی کند و انتخاب‌های مناسب را برای بهبود رنگ دندان‌هایتان بررسی کنید.

  معرفی جرم گیری دندان خانگی

  • استفاده منظم: بهتر است دندان‌ها را حداقل دو بار در روز، صبح و شب، به مدت دو دقیقه بشویید.
  • تکنیک صحیح برس زدن دندان: از تکنیک درست برس زدن دندان مطابق راهنمایی دندانپزشک استفاده کنید تا به اندازه کافی جرم‌ها را از بین ببرید و از آسیب به لثه جلوگیری کنید.
  • استفاده از محصولات مناسب: انتخاب مسواک و خمیر دندان مناسبی که برای جرم گیری دندان مناسب باشد، مهم است. مشاوره دندانپزشک خود را در این زمینه بگیرید.
  • استفاده از نخ دندان: استفاده از نخ دندان روزانه برای پاکسازی فضای میان دندان‌ها و حذف رسوبات میان دندانی مفید است.

  مراجعه منظم به دندانپزشک: هر شش ماه یک بار، برای بررسی و پاکسازی دندان‌ها به دندانپزشک مراجعه کنید. او می‌تواند وضعیت دندان‌ها را بررسی کرده و نکات بیشتری را در مورد جرم گیری دندان خانگی به شما برساند.

  جرم گیری دندان و شست‌وشوی آن با جوش شیرین نیز از روش های خانگی پاکسازی دندان است و سایت دیجی کالا در این مورد اینگونه بیان می‌کند:

  متخصصین معتقدند خمیر دندان‌های حاوی جوش شیرین در از بین بردن جرم دندان مؤثرتر هستند و در طول ۲۴ ساعت پس از استفاده از آن‌ها، پلاک کمتری روی دندان شکل می‌گیرد. پس شما می‌توانید برای جرم گیری دندان در منزل به‌راحتی از جوش شیرین، این پاک‌کننده‌ی طبیعی، برای شستن دندان‌ها و از بین بردن پلاک استفاده کنید. برای استفاده کافی است مسواک خود را به جوش شیرین آغشته کرده و دندان‌ها را بشویید. همچنین می‌توانید از محلول جوش شیرین به‌عنوان دهانشویه استفاده کنید.

  نتیجه گیری

  در نتیجه، جرم گیری دندان یک روش مفید برای پاکسازی رسوبات و جرم‌های موجود بر روی سطح دندان‌ها است. با استفاده منظم و صحیح از محصولات مخصوص و رعایت تکنیک‌های صحیح برسی زدن، می‌توانید به بهبود بهداشت دهان و دندان‌های خود کمک کنید.

  با این حال، برای بهبود رنگ دندان‌ها و سفیدتر شدن آن‌ها، جرم گیری دندان خانگی به تنهایی کافی نیست. در این مورد، روش‌های دیگر مانند ونیر کامپوزیت دندان، بلیچینگ دندان‌ها و پوشش دندان‌ها با مواد سفید کننده می‌توانند مفید باشند. برای انتخاب بهترین روش برای شما و راهنمایی دقیق‌تر، بهتر است با دندانپزشک خود مشورت کنید.

  همچنین، مراجعه منظم به دندانپزشک برای بررسی‌های دوره‌ای و حرفه‌ای از اهمیت بالایی برخوردار است. دندانپزشک شما می‌تواند وضعیت دندان‌ها را بررسی کرده و راهنمایی‌های دقیق‌تری را در مورد جرم گیری دندان و حفظ بهداشت دهان و دندان برای شما ارائه دهد. شما می‌توانید برای گرفتن مشورت بیشتر به دندانپزشکی دکتر قاسمی در شیراز مراجعه کنید.

  مشاوره رایگان دندان توسط دکتر قاسمی

  لطفا در صورت تماس با مطب ذکر کنید که از طریق سایت تماس گرفته اید

   دندانپزشکی دکتر سیروس قاسمی

   دیدگاهتان را بنویسید

   نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *