دندانپزشکی دیجیتال

پروتز دیجیتال دندان چیست؟

پروتز دیجیتال دندان چیست

شاید شما هم تاکنون با عبارت “دندانپزشکی دیجیتال” و یا “پروتز دندان دیجیتال” و عبارت‌های مشابه مواجه شده باشید. اما به درستی ندانید که این عبارت‌ها به چه چیزی اشاره دارند و یا اصلاً پروتزهای دندان چیستند؟. لازم است بدانید که دندانپزشکی دیجیتال طی سال‌های اخیر مطرح شده و در آن از انواع روش‌ها و تکنولوژی‌های نو و دیجیتالی برای ساخت محصولات دندانپزشکی استفاده می‌شود تا روندهای مربوط به درمان و زیباسازی دندان‌ها با سرعت بالاتری پیگیری شده و کیفیت بالاتری هم داشته باشد. یکی از پرتقاضاترین خدمات دندانپزشکی دیجیتال مطب دکتر قاسمی ، پروتز دندان است که استحکام و دقت بسیار بالایی به همراه داشته و کارایی آن قابل توجه است.در این مقاله به ارائه مطالبی در این زمینه خواهیم پرداخت و به این پرسش پاسخ خواهیم داد که پروتز دیجیتال دندان چیست و چه مزایایی دارد؟. پس اگر شما هم به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید با ما همراه باشید. 

پروتز دیجیتال دندان چیست؟

همان‌طور که می‌دانید پروتز‌ها اجسامی هستند که از نظر زیستی با بدن سازگاری کافی دارند و درون آن کاشته می‌شوند. در حال حاضر از این مواد برای بخش‌های مختلف بدن استفاده می‌کنند و انواع مختلفی از پروتز‌ها برای کاشته شدن در نقاط گوناگون بدن وجود دارد. یکی از مهمترین انواع پروتز‌ها، پروتزهای دندانی هستند که خود انواع و اقسام مختلفی دارند.

به طور کلی تمامی روکش‌هایی که بر روی دندان‌ها جای می‌گیرند، دندان‌هایی که کاشته شده و جایگزین دندان‌های از دست رفته می‌شوند، ایمپلنت‌های دیجیتال و….. همه یک نوع پروتز دندانی محسوب می‌شوند که در سال‌های اخیر به وسیله فناوری‌های دیجیتال و با کمک ابزارها و دستگاه‌های پیشرفته طراحی و تولید می‌گردند.

پس پروتز دندان را می‌توان در واقع همان دندان مصنوعی به شمار آورد که کمک می‌کند تا دندان‌های شما بازسازی شده و عملکرد دهان و دندان به ویژه جویدن غذا با بهبود قابل ملاحظه‌ای روبرو شود.

در حالت معمول از پروتز‌های دندان به منظور جایگزینی مطلوب و مناسب برای دندان‌های از دست رفته استفاده می‌کنند تا زیبایی را به چهره فرد بازگردانند. در سال‌های گذشته برای ساخت پروتز‌های دندانی از روش سنتی استفاده می‌شد. به این معنا که در ابتدا دندانپزشک به قالب‌گیری دندان شما دست می‌زد.

سپس قالب را به لابراتوار ارسال می‌نمود تا از روی قالب، پروتز دندان ساخته شود. بعد از آن دندان مصنوعی در دهان بیمار و به جای دندان او قرار می‌گرفت و آزمایش و بررسی می‌شد و اگر اشکالی در آن وجود نداشت در محل خود چسبانده می‌شد.

این فرایند مدت زمان زیادی را به خود اختصاص می‌داد و برای بسیاری از بیماران زمانبر و ناراضی کننده به نظر می‌رسید. طی سال‌های گذشته این روند دچار تغییر و تحولاتی شده است. چراکه پیشرفت‌های تکنولوژیک در علم دندانپزشکی باعث شده تا بسیاری از فرایندهای مربوط به دهان و دندان از طریق نرم‌ افزارهای مخصوص این کار انجام شود.

به همین دلیل پروتز دیجیتال دندان نیز محبوبیت قابل توجهی پیدا کرده است. به این ترتیب فرایند ساخت پروتزهای دندانی در مدت زمان‌های بسیار کوتاه‌تری اتفاق می‌افتد و شاهد درمان با سرعت بالاتر هستیم.

ساخت پروتز دیجیتال دندان طی یک جلسه درمانی صورت خواهد پذیرفت و از آنجایی که در این فرایند از سیستم‌های کامپیوتری و نرم‌ افزارهای خاص استفاده می‌شود دقت بسیار بالایی دارد.

روکش‌هایی که با این روش ساخته می‌شوند به طور کامل مطابق با دندان‌های اصلی و مجاور شما هستند و از این لحاظ نیز دغدغه‌ای برای بیماران ایجاد نمی‌کنند.

مشاوره رایگان دندان توسط دکتر قاسمی

لطفا در صورت تماس با مطب ذکر کنید که از طریق سایت تماس گرفته اید

دندانپزشکی دکتر سیروس قاسمی

نحوه ساخت پروتز دیجیتال دندان

برای ساخت پروتزهای دیجیتال دندانی، در ابتدا بیمار به دندانپزشکی مراجعه می‌کند تا با کمک اسکنر سه بعدی، دندان مورد نظر اسکن شود. بعد از آن تصویر به دست آمده به کامپیوتر انتقال پیدا می‌کند و با نرم‌ افزار خاص این کار بررسی و ارزیابی می‌شود.

نرم‌ افزار مخصوص ساخت پروتز پس از بررسی‌های خود یک تصویر سه بعدی را در اختیار دندانپزشک قرار می‌دهد. با کمک این تصویر دندانپزشک می‌تواند اوضاع فک بیمار را به دقت ارزیابی کند و یا وضعیت دندان‌های مجاور، فک مقابل، محل تماس با سطح جونده و..... را مورد مشاهده قرار دهد تا در نهایت به طراحی پروتز دست بزند.

روش قابل استفاده برای اسکن دهان و بررسی اوضاع و شرایط آن کد کم CAD /CAM نام گرفته است که در واقع یک تکنولوژی برای اسکن دهان و سپس ایجاد طرحی مناسب برای پروتز‌ها است.

در آخرین گام ساخت دندان مصنوعی از دستگاهی به نام میلینگ استفاده می‌کنند و طرح تهیه شده را به آن ارسال می‌نمایند. در نهایت دستگاه میلینگ دست به کار شده و پروتز دندان را با کمک بلوک‌های سرامیکی و یا آلیاژی می‌سازد. این کار در کوتاه‌ترین زمان ممکن اتفاق می‌افتد.

میلینگ در واقع نام یک پرینتر سه بعدی بوده و دستگاهی است که می‌تواند در کمتر از ۱۵ دقیقه پروتز دندانی ایجاد کند و این کار را بر اساس فناوری سه بعدی به سرانجام برساند.

مزایای پروتز دیجیتال دندان

پروتزهای دندانی دارای انواع مختلفی هستند و می‌توان آن‌ها را در گروه پروتز ثابت دیجیتال دندان و پروتز متحرک دیجیتال دندان جای داد که هر کدام از ویژگی‌های خاص خود برخوردار شده و در موارد ویژه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند.

فرقی نمی‌کند که پروتز دیجیتال دندان شما ثابت باشد یا متحرک. در هر صورت مزایای بسیار زیادی به همراه خواهد داشت و به همین دلیل هم توانسته توجه بسیاری از افراد را به خود جلب نماید. یکی از مهمترین این مزایا که در بالا نیز به آن اشاره شد کوتاه ساختن روند درمان است.

به گونه‌ای که شما می‌توانید تنها در یک جلسه درمانی از این روش استفاده کرده و پروتز‌ها را درون دهان خود جای دهید. در حالی که در روش سنتی انجام این فرایند حداقل به سه جلسه درمانی نیاز داشت.

چراکه در روش دیجیتال تمامی مراحل مربوط به طراحی و ساخت پروتز‌ها توسط دستگاه‌های مخصوصی صورت می‌پذیرد و این تجهیزات نیز سرعت عمل بالایی دارند. علاوه بر داشتن سرعت عمل بالا، دقت این سیستم‌ها نیز قابل توجه است. دیگر مزایای پروتز دیجیتال دندان در ادامه آمده است:

روشی بدون درد و خونریزی

بسیاری از افراد از دندانپزشکی هراس دارند و زیر بار ساخت دندان مصنوعی به روش سنتی نمی‌روند. چراکه احتمال می‌دهند نیاز به ایجاد شکاف در دهان و خونریزی باشد. این افراد می‌توانند از روش پیشرفته و مدرن پروتز ثابت و متحرک دیجیتال دندانی استفاده کنند.

فرایندی که بدون درد بوده و خونریزی به دنبال ندارد. دندانپزشک در این روش پیش از هر اقدامی یک اسکن از دندان فرد به دست می‌آورد و بدون ایجاد شکاف، پروتز را به صورت کاملاً دقیق در محل اصلی خود جای می‌دهد.

مدت زمان کوتاه بهبودی

بدون شک یکی از مهمترین مزایای پروتزهای دیجیتال دندانی نقش و تاثیر قابل توجه در کوتاه ساختن روند درمانی و مدت زمان بهبودی است.

از آنجایی که در این روش هیچگونه جراحت و یا زخم و شکافی برای بیمار به وجود نمی‌آید و به سادگی صورت می‌پذیرد، پس مدت زمان بهبودی نیز با کاهش قابل ملاحظه‌ای روبرو خواهد شد. به این ترتیب نیازی نیست مدت زمان طولانی صرف کنید تا نواحی زخم شده و یا شکاف‌دار بهبود یابند و خونریزی‌ها قطع شوند.

لذا بیمار پس از اجرای این عملیات می‌تواند در سریع‌ترین زمان ممکن و به راحتی به زندگی عادی و روزمره خود بازگشته و فعالیت‌های خود را پیگیری کند. با این حال حواستان به مراقبت‌های پس از پروتز دندان دیجیتال هم باشد.

رعایت بهداشت و سلامت دهان و دندان

پروتز دیجیتال دندان به صورت کامل تحت شرایط ایزوله  به سرانجام می‌رسد و از دستگاه‌های ویژه‌ای در این فرایند استفاده می‌کنند. به همین دلیل پس از آن و یا حین عمل هیچگونه عفونتی به وجود نمی‌آید و به همین دلیل برای افرادی که نگرانی و دغدغه‌ای بابت این موضوع دارند مناسب به نظر می‌رسد.

زیبایی دندان

استفاده از روش پروتز دیجیتال دندان کمک می‌کند تا به دندان‌هایی زیبا و مناسب دست پیدا کنید. این میزان زیبایی بی‌نظیر و جالب توجه به نظر می‌رسد. چراکه توسط دستگاه‌های دقیق و با کیفیت بالا پیاده سازی شده و به اجرا در می‌آید. به همین دلیل و به طور حتم از اجرای این روش رضایت خاطر کافی خواهید داشت.

سوالات متداول:

پروتز دیجیتال چه تفاوتی با پروتز معمولی و مرسوم دارد؟

پروتزهای معمولی با فرایند تبدیل موم به اکریلیک به وجود می‌آیند. فرایندی که ممکن است به کوچک شدن دندان‌ها کمک رسانده و یا به تنظیمات بیشتری در زمان نصب نیاز داشته باشد.

حتی این امکان هم وجود دارد که اکریلیک‌ها به دلیل عدم پخت کامل، مواد شیمیایی تولید کنند. در حالی که پروتز دیجیتال دندان با بسته‌های اکریلیک که به طور کامل پردازش شده‌اند ساخته می‌شود. به همین دلیل از این معایب برخوردار نخواهد بود.

افزایش سرعت درمان، اجرای مراحل ساخت پروتز و درمان تنها در یک جلسه، دقت بالای کار، استفاده از کامپیوتر و نرم‌افزارهای مخصوص، تطابق روکش‌ها با دندان‌های دیگر، خلاقیت بالاتر، عدم امکان آلودگی و ایجاد عفونت و……

در ابتدای این کار بیمار باید به مراکزی مراجعه کند که به دستگاه اسکنر سه بعدی مجهز شده‌اند تا دندانپزشک بتواند دندان مورد نظر را اسکن نموده و یک تصویر واضح و شفاف از آن به دست آورد.

تصویری که قرار است به کامپیوتر انتقال داده شود. سپس از طریق نرم‌افزار مخصوص این کار یک عکس سه بعدی در اختیار دندانپزشک قرار بگیرد.

پزشک شما با کمک این عکس می‌تواند به اطلاعات کامل فک، دندان‌ها، فک مقابل و…. دسترسی پیدا کند و در نهایت طرح مد نظر خود را ترسیم نماید. در گام بعدی این فرایند و با کمک دستگاه میلینگ، پروتز دیجیتال دندانی ساخته می‌شود.

مشاوره رایگان دندان توسط دکتر قاسمی

لطفا در صورت تماس با مطب ذکر کنید که از طریق سایت تماس گرفته اید

دندانپزشکی دکتر سیروس قاسمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *